WARSZTATOWE AKCYDENSY

Różne prace z zakresu grafiki warsztatowej, w większości drobiazgi, i o bardziej użytkowym charakterze. Jak i na innych podstronach, wymiary prac, podane na planszach otwieranych kliknięciem miniatur, dotyczą tylko obszarów samej kompozycji, cała odbitka jest zawsze większa (np., w przypadku wizytówek może to być format 88 × 44, 88 × 52 lub 90 × 50 albo 105 × 52 mm).

Pokazana w DRUKACH ulotka reklamowa (druga poz.) jest drukiem dwustronnym. Jej odwrocia nie pokazuję, bo to kompozycja czysto tekstowa, ale wspomnę je ze względu na interesujący i nowy dla mnie sposób realizacji. Nie chcąc żmudnie wycinać odręcznie całych bloków tekstu, złożyłem treść kalkotekstem na przezroczystej folii octanowej i wykonałem miedzianą płytę drukową w technice heliograwiury. To trudny i skomplikowany proces, polegający na naświetleniu przez projekt arkusza światłoczułej żelatyny pigmentowej, przeniesieniu go na płytę, wywołaniu i wytrawieniu chlorkiem żelazowym, tym trudniejszy w tym przypadku, że papier pigmentowy robiłem samodzielnie. Po paru kolejnych próbach uzyskałem zadowalający wynik.

DRUKI OKOLICZNOŚCIOWE

WINIETKI ITP.

WIZYTÓWKI

Trzecia z pokazanych prac z grupy winietek jest tytułową winietą do publikacji o ekslibrisach WBP w Płocku.

Pieczęć 4 — Kazimierz Askanas to płocczanin o AK-owskiej przeszłości, doktor prawa i działacz zasłużony dla naszej kultury i oświaty. Renesansowa postać — napisał ponad sto prac naukowych i popularnonaukowych z socjologii, historii sztuki, dziejów adwokatury i prawa; także pisarz i artysta. Odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Jedno z nazwisk Złotej księgi zasłużonych dla m. Płocka. Zmarł w 1994 roku — żona Mecenasa jego bogate zbiory biblioteczne złożyła w darze Bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego i na tę okoliczność zamówiła ów księgoznak, wybierając słynnego Myśliciela Rodina na motyw główny.

Winietka 5 służyła mi do osobistych listowników (papierów listowych).

JW