Witaj na stronie Szkoły Podstawowej!

AKTUALNOŚCI

 

II Szkolny Turniej Gry w Warcaby

28 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 na ulicy Bohaterów Warszawy 4 odbył się II Szkolny Turniej Gry w Warcaby.
W rozgrywkach rywalizowali uczniowie klas drugich i trzecich, którzy uprzednio zdeklarowali chęć udziału i zapewne przeszli solidny trening przed przystąpieniem
do konkursu. Zwycięzcy zawodnicy musieli pokonywać kolejne etapy zawodów i zmierzyć się z różnymi przeciwnikami. Reakcja uczniów wyraźnie wskazywała, iż dzieci znały możliwości swoich kolegów. Nikt jednak nie poddał się. Nawet wiedząc o silnej pozycji rywala, każdy zawodnik podjął się przystąpienia do gry, wytrwania w niej do końca, z honorem oraz z szacunkiem do przeciwnika poniesienia porażki lub odniesienia zwycięstwa. Sukces całej imprezy w dużej części zapewniło wsparcie i doping rodziców, rodzeństwa, kolegów i koleżanek. Każdy uczestnik otrzymał upominek za udział w turnieju, a zwycięzcy otrzymali dodatkowe nagrody książkowe i dyplomy. Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca to:

I miejsce - Amadeusz Castellanos - Dziewiacień 3c,
II miejsce - Hubert Choromański 3a,
III miejsce - Jakub Skowron 3b,
IV miejsce - Igor Tiuchtiej 3b.

Zwycięzcom z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w podboju szachownicy.

Alicja Dziewiacień
Helena Chmielewska

zobacz zdjęcia

 

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasza Szkoła Podstawowa nr 1 (blok B) bierze udział w konkursie pt. "Książki naszych marzeń" organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tego konkursu jest zachęcanie uczniów do czytania książek, nie tylko lektur:). Naszym wspólnym zadaniem było przygotowanie listy pięćdziesięciu pozycji, które uczniowie chętnie zobaczyliby w bibliotece szkolnej oraz nakręcenie filmiku ukazującego to, że dzieci bardzo lubią literaturę. Niestety ... w nasze progi zawitała zła wiedźma, która zaczarowała młodych czytelników. Zamienili oni ukochane książki na telefony komórkowe, laptopy, tablety, konsole itp.. Czy uda nam się zdjąć ten zły urok? Staramy się przekonać Organizatorów konkursu, że zdobyte książki pozwolą odczarować naszych uczniów i przegonić złą czarownicę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz film.

lub

 

Za zmontowanie filmu dziękujemy p. Aleksandrze Jurowskiej.

Anna Lullis
Emilia Walaszek

 

 

Lista książek na konkurs "Książki naszych marzeń"

 

Lista książek

 

 

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Dnia 18.11.2014 roku (wtorek) klasy 6f i 6d były na wycieczce przyrodniczej w Olsztynie. Było świetnie. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Warmii i Mazur. Mimo tego, iż nie odbyły sie planowane wcześniej zajęcia rycerskie i ozdabianie kafelków, dowiedzieliśmy sie dużo o Mikołaju Koperniku. W końcu był on mieszkańcem tego pięknego zamku! Widzieliśmy jego jadalnię i pokój urzędowy. W jednym z pomieszczeń wisiały portrety. Większość z namalowanych postaci nosiła peruki. Pani opowiedziała nam ciekawostkę, że lordowie pod nimi mieli mnóstwo wszy. Bardzo podobały się nam rekonstrukcje pokojów z dawnych czasów. W jednym z nich dostrzegliśmy drewniane chodaki i śmiejąc się nazywaliśmy je Air Max-y (model adidasów marki NIKE).
Następnie, wdrapaliśmy sie na wieżę zamkową wchodząc po 135 stopniach. Wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni. Nie przeszkadzało nam to jednak w robieniu ,,sweet foci z widoczkiem z okna".
Drugim punktem wycieczki były zajęcia w Muzeum Przyrody. W dwóch budynkach znajduje się prawie 19 tysięcy eksponatów - głównie zwierząt, które pochodzą z wypadków. Największe wrażenie na nas zrobił ogromny sum (miał 2 metry długości)! Przewodnicy opowiadali nam o florze i faunie Warmii i Mazur, a my uzupełnialiśmy karty pracy. Oprócz wystaw, w muzeum znajduje się sala edukacyjna, w której pani przewodnik szczegółowo opisywała wystawę. Pod koniec lekcji muzealnej zadawała nam pytania, a za dobrą odpowiedź otrzymywaliśmy nagrody. Na koniec niektórzy uczniowie robili sobie ,,selfie" ze zwierzętami.
Jak zawsze, na wycieczkach, dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki J.
Czekamy z niecierpliwością na więcej takich wycieczek. :)

Zuzia Borcz, Marysia Krasowska, Agnieszka Zera
- uczennice klasy 6f

zobacz zdjęcia

 

 

"Mistrz Głośnego Czytania"

25 listopada 2014r. odbył się konkurs biblioteczny "Mistrz Głośnego Czytania". W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I-VI wyłonionych w eliminacjach klasowych.

Konkurs składał się z dwóch części: w pierwszej uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie fragmenty ulubionych książek, zaś w drugiej czytali wylosowany tekst przygotowany przez organizatorów. Poziom był bardzo wyrównany i po burzliwych obradach komisja konkursowa przyznała sześć nagród oraz tytuł Mistrza Głośnego Czytania:

kl. I - Olga Bierniukiewicz
kl. II - Julia Mosak
kl. III - Marta Majewska
kl. IV - Klaudia Gałka
kl. V - Filip Wiatrow
kl. VI - Natalia Świstak

Celem konkursu było rozwijanie i utrwalanie potrzeb oraz nawyków czytelniczych uczniów.

Do zobaczenia za rok.

Emilia Walaszek
Anna Lullis

zobacz zdjęcia

 

 

UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

21 listopada 2014 r. uczniowie klasy 1a, 1b, 1c, 1d (budynek A) po uroczystym pasowaniu na ucznia przez Panią dyrektor Beatę Klimek zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W tym dniu 93 uczniów zdało swój pierwszy egzamin szkolny. Uroczystość odbyła się w obecności rodziców, dziadków i wychowawców. Pierwszaki zaprezentowały swoje pierwsze zdolności artystyczne: recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Rodzice z wielką dumą i wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, kolorowych kredek oraz kuferków ze słodyczami. Po części artystycznej pierwszaki udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczystość ślubowania przygotowały:

Halina Taudul,

Iwona Hinz,

Barbara Słomkowska,

Magda Kaziak,

Beata Karpa-Bloch.

zobacz zdjęcia

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 12 listopada 2014r. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika 2 odbyły się apele z okazji Święta Niepodległości. Zostali na nie zaproszeni uczniowie klas 3-6. Apele miały formę przedstawień, w których wzięli uczniowie naszej szkoły, śpiewali pieśni patriotyczne i recytowali wiersze. Całość składała się z trzech stacji, na których zatrzymywał się pociąg: STACJA 1 NIEWOLA, STACJA 2 I WOJNA ŚWIATOWA, STACJA 3 NIEPODLEGŁOŚĆ. Tego dnia obowiązywał strój galowy, na drzwiach wszystkich sal lekcyjnych pojawiły się biało czerwone flagi. Każda klasa zadbała również o gazetkę związaną ze Świętem Niepodległości.

Anna Białczak i Dawid Weber

 

 

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 14 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 6a oraz chór szkolny.
Montaż słowno-muzyczny został przedstawiony podczas trzech apeli. Najmłodsi uczestnicy z klas 0 uświetnili występy starszych kolegów wzorową recytacją wiersza Czesława Janczarskiego pt. "Barwy ojczyste".
Na szczególne wyróżnienie zasługuje przygotowanie przez uczniów i wychowawców klas kotylionów oraz gazetek na temat Święta Niepodległości.

Osoby odpowiedzialne za uroczystość:
Bożena Zaniewska - Prusaczyk
Krystyna Bawirsz - oprawa muzyczna

zobacz zdjęcia

 

 

UCZNIOWIE KLASY I B PROMUJĄ ODBLASKI

Mrągowska policja wspólnie z nauczycielami i uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie już kolejny rok realizuje projekt edukacyjny "Dbam o swoje bezpieczeństwo".
Projekt skierowany jest do najmłodszych uczniów szkoły. W ramach programu organizowane są turnieje wiedzy pn. "Bezpieczny na drodze", konkursy plastyczne pn. "Ferie zimowe bezpieczne i zdrowe" oraz zajęcia profilaktyczno-edukacyjne z Policjantami zarówno w szkole, jak i w tutejszej jednostce Policji. Podczas tych spotkań najmłodsi utrwalają podstawowe zachowania związane z bezpieczeństwem oraz mają możliwość, by poznać codzienne obowiązki policjantów oraz funkcję, jaką pełni Policja w społeczeństwie.
25 października 2014 r. uczniowie klasy I B po raz kolejny rozmawiali o bezpieczeństwie w drodze do szkoły. Była to również okazja do przekazania najmłodszym uczestnikom projektu elementów odblaskowych. Od dzisiaj pierwszaki promować będą modę na obowiązkowe odblaski.

Iwona Hinz wych. kl. IB

zobacz zdjęcia

 

 

ŚNIADANIE DAJE MOC!

7 października uczniowie klasy IH wraz z mamami i babcią wspólnie przygotowali najważniejszy posiłek dnia. Oczywiście śniadanie zostało przygotowane ze zdrowych produktów wzbogaconych o skarby z domowych spiżarni. Po przygotowaniu posiłku, uczniowie spożywali go z równie wielkim zaangażowaniem.

Anna Lullis

zobacz zdjęcia

 

 

ŚNIADANIE DAJE MOC!

7 listopada 2014 r. uczniowie z grupy 0c i 0d Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. "ŚNIADANIE DAJE MOC".
Zdjęcia & dalsze informacje

 

 

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Dnia 7 listopada uczniowie pierwszych klas chodzących na świetlicę szkolną w obecności Pani wicedyrektor Ewy Lubowieckiej, Pani pedagog Beat Polonis, rodziców oraz starszych kolegów zostali oficjalnie przyjęci do grona świetliczaków.
Przed pierwszakami były różne testy i zadania mające na celu sprawdzenie ich gotowości do zostania prawdziwymi świetliczanami. Wychowawczynie sprawdziły znajomość regulaminu świetlicy, oraz cech prawdziwego świetlika. Nowoprzyjęci świetliczanie musieli zmierzyć się z trzema konkurencjami: "Próbą smaku", "Próba siły", oraz "Próba wygimnastykowania języka". Zadania niektórych pierwszaków wprawiły w zakłopotanie, jednak każda z prób została zaliczona i mogliśmy przystąpić do najważniejszego punktu programu - Pasowania na świetlika. Przed uroczystym pasowaniem świetliczaki musiały powtórzyć tekst przysięgi, którą przypieczętowali odciskiem swojego palca. Gest ten zobowiązuje nowoprzyjętych świetliczaków do przestrzegania regulaminu świetlicy. Pasowania dokonała Pani wicedyrektor, po czym uczestnicy dostali dyplomy, medale a także słodki upominek.
Dziękujemy przedstawicielom klas starszych - Lence Złotkowskiej, Weronice Lebiedź, Wojtkowi Bieleckiemu z klasy II d, za pomoc w prowadzeniu uroczystości "Pasowania na świetliczanina". Dziękujemy rodzicom, Pani wicedyrektor oraz Pani pedagog za przybycie ma uroczystość.

Aleksandra Jurowska
Joanna Mankiewicz

zobacz zdjęcia

 

 

ŚNIADANIE DAJE MOC!

W tym roku szkolnym klasa 4F z budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika 2 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ŚNIADANIE DAJE MOC! Na godzinie wychowawczej uczniowie przyrządzali pyszne i zdrowe kanapki z przyniesionych przez siebie produktów. Nie zabrakło pełnych witamin warzyw i owoców oraz zdrowych napojów. Wszyscy byli świetnie przygotowani do przyrządzenia kanapek. Rodzice zadbali o to, aby dzieci przyniosły same zdrowe produkty. Uczniowie byli zachwyceni i tak pochłonięci pracą, że nawet nie zauważyli, jak szybko minęła lekcja. Na zakończenie przygotowane kanapki zostały oczywiście zjedzone. Uczniowie otrzymali również 12 zasad zdrowego odżywiania i pomysły na śniadanie w domu.

Anna Białczak

zobacz zdjęcia

 

 

Pasowanie na ucznia klasy I

24 października był wyjątkowym dniem dla klas I, ponieważ uczniowie w obecności rodziców, babć, dziadków oraz innych bliskich zostali pasowani na uczniów przez Panią Dyrektor Beatę Klimek. Zanim to wydarzenie mogło się odbyć, pierwszoklasiści musieli zaliczyć test przygotowany dla nich przez króla i jego małżonkę. Uczniowie celująco poradzili sobie z trudnymi zadaniami i mogli dostąpić zaszczytu dołączenia do społeczności szkolnej.

Dziękujemy bardzo aktorom, którzy wcielili się w role pary królewskiej: Zuzannie Organek i Adrianowi Wołoszowi oraz gwardzistom: Pawłowi Staszczukowi i Krzysztofowi Leńskiemu. Obsługą sprzętu nagłaśniającego zajął się Dawid Weber.
Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Adrian Sandach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, w szczególności rodzicom uczniów.

wychowawczynie klas I
Agnieszka Pasiuk
Alina Federowicz
Magdalena Obrębska
Anna Lullis
Katarzyna Kozłowska

zobacz zdjęcia

 

 

Jesienna wycieczka

W piękny jesienny dzień, obchodzony jako Święto Drzewa - klasy IIc i IIIa wybrały się do Nadleśnictwa Strzałowo. To otwarte na przyjazd nadleśnictwo, które w tym roku po raz kolejny otrzymało od Ministerstwa nagrodę ,,Czarodziejskie Drzewo", przygotowało uczniom żywą lekcję przyrody.
Pod okiem Pani Przewodnik uczniowie wyszukiwali rośliny i zwierzęta żyjące w różnych warstwach lasu. Pani Przewodnik nazywała nieznane uczniom drzewa, rośliny, zachęcała do cichej obserwacji lasu. Uczniowie poznali również historię grobów znajdujących się w lesie blisko pięknego jeziora Majcz Wielki.
Potem zwiedzali Muzeum znajdujące się w Nadleśnictwie i bawili się na ścieżkach edukacyjnych. Nie zabrakło wesołej zabawy przy ognisku, pieczeniu kiełbasek. A niektórym chłopakom posmakowały spieczone bułki.
Na koniec wycieczki wszyscy uczniowie otrzymali od Nadleśnictwa upominki - maskotki, pocztówki, kredki. To był udany wyjazd i udane zajęcia przyrodnicze.

zobacz zdjęcia

 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Każdego roku 26 września w naszej szkole obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku odbyły się różne ciekawe konkursy, zadbaliśmy też o wyjątkowy wystrój szkoły. Chętni uczniowie wykonali flagi państw europejskich, inni chętni zgłosili się do konkursu "Hurra, wiem!" oraz "European flags". Konkurs "Hurra, wiem!" polegał na rozpoznawaniu europejskich języków w tekście, posługiwaniu się słownikami przekładowymi (j. angielski, j. niemiecki) oraz słownikiem wyrazów obcych.

Laureaci konkursu to:
I miejsce Alicja Chmiel kl. 5c
II miejsce Maciek Kindziera kl. 4b
III miejsce Julia Chmiel kl. 5 c

Wyróżnienia: Mateusz Deptuła kl.6c, Nikola Sztyruk kl. 5b

Konkurs "European Flags" polegał na odgadnięciu jak największej liczby flag państw europejskich. Uczestnicy byli tak dobrze przygotowani, że trzeba było zrobić dogrywkę czyli bezbłędne narysować z pamięci flagi podanych krajów.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce Maja Matwiejczuk kl. 5 b
II miejsce Czarek Chojecki kl. 6 b
III miejsce Hania Popowicz kl. 5c

Kolejny konkurs to klasowy plakat o określonej tematyce zawierający jak największą ilość danego słowa w różnych europejskich językach. Najładniejsza praca to plakat klasy 5 b, następnie plakat klasy 5 a i klasy 6 a.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć! Wszystkim uczestnikom konkursów bardzo dziękujemy, a laureatom wręczymy dyplomy i nagrody.

Organizatorzy:

A. Borowska-Szmigiel, A. Tabaka, D. Skopnik, S. Trottner, E. Sawczuk

zobacz zdjęcia

 

 

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

26 września 2014r. najmłodsi uczniowie ZS nr 1 w Mrągowie (klasy 0c i 0d), wzięli udział w kolejnej akcji "Sprzątanie Świata". Chętni uczniowie sprzątali teren nad jeziorem Czos, poczynając od obszaru szkoły aż do Molo.

 

Zdjęcia & dalsze informacje

 

 

WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ

17 września 2014r. uczniowie klasy 0c odwiedzili mrągowską Straż Pożarną. Wizytę rozpoczęli od zwiedzania budynku straży. Następnie uczniowie oglądali sprzęt strażacki oraz przymierzali mundur strażaka.

Zdjęcia & dalsze informacje

 

 

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
"BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY"

Dnia 12 września 2014r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego nt. "Bezpieczne miejsce pracy". Konkurs o zasięgu wojewódzkim realizowany był w dniach 01.04. - 30.06. 2014r. w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie. Patronat honorowy nad kampanią sprawował Rektor UWM. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły zdobyli wysokie miejsca.

Gimnazjum nr 2
I miejsce - Karol Żyra kl. IIE
II miejsce - Nikodem Witkowski kl. IIE
III miejsce - Klaudia Jabłońska kl. IID

wyróżnienia:
Julia Michno kl. IIE
Michalina Łosińska kl. IIE
Julia Wawrzynowicz kl. IIE
Magdalena Mazur kl. IIE

Szkoła Podstawowa nr 1
I miejsce - Anna Sztukowska kl. VIE
II miejsce - Angelika Misiek kl. VIE

Opiekun: Mariola Niksa

zobacz zdjęcia

 

cd informacji na stronie nr 5

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Spis treści:

Witamy w ZS nr 1

 

 

Foto Foto Foto

 

Kalendarium

kalendarze na bloga