Witaj na stronie Szkoły Podstawowej!

AKTUALNOŚCI

 

Tosia Nowotnik z 6e została laureatką

XII Olimpiady Ekologicznej Szkół Podstawowych

Rejonu Wielkich Jezior Mazurskich

We czwartek 28 maja 2015r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Rynie odbył się finał XII Olimpiady Ekologicznej Szkół Podstawowych Rejonu Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku temat przewodni brzmiał ""Jestem eko - konsumentem. Ekologicznie w domu, w szkole i na zakupach."

Przeczytaj cały artykuł

 

 

"Nasza mrągowska szkoła środowisko chronić zdoła,
każdy z nas jest ekologiem poradzimy z chemią sobie!"

Tym hasłem wymyślonym przez Karolinę Deptułę, 19 maja uczniowie klas Vd i IVf oraz laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego z Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie mogli symbolicznie otworzyć drzwi Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej w Olsztynie. Uczestnictwo w koncercie symfonicznym "Z muzyką o ekologii" było nagrodą Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku za działalność ekologiczną uczniów naszej szkoły (zbiórka makulatury - 2 tony, zbiórka baterii - ok.300kg, otrzymanie Certyfikatu Zielonej Flagi).
Impreza została zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podczas koncertu uczniowie mieli okazję słuchać utworów kompozytorów takich jak m.in. Georg Friedrich Händel. Muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej była tłem do omówienia zachowań proekologicznych. Dzięki uprzejmości dyrygenta - pana Piotra Sułkowskiego - młodzi ekolodzy mogli również poznać nazwy i brzmienie instrumentów grających w orkiestrze.
Opuszczając budynek filharmonii, każdy słuchacz otrzymał odblask z logo Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich oraz małą sadzonkę drzewa wraz z instrukcją zasadzenia. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni.

Zuzanna Organek - uczennica klasy 5d

zobacz zdjęcia

 

 

Przedstawienie dla Rodziców!

25 maja rodzice uczniów klasy IH przybyli do szkoły w celu obejrzenia przedstawienia, które przygotowały dla nich ich pociechy. Młodzi artyści byli stremowani obecnością najbliższych, ale starali się jak najpiękniej wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Rodzice wysłuchali piosenek, wierszyków oraz obejrzeli kilka żartobliwych scenek na swój temat. Z pewnością się nie pogniewali, ponieważ w odpowiednich momentach reagowali śmiechem. Na koniec dzieci obdarowały mamusie i tatusiów własnoręcznie przygotowanymi książeczkami oraz kwiatami.

wychowawczyni, Anna Lullis

zobacz zdjęcia

 

 

"GOTUJ Z MASTER CHEF'EM"

W ramach 15 edycji kampanii profilaktyczno - edukacyjnej "Zachowaj trzeźwy umysł" uczniowie klas IV- VI wzięli udział w imprezie "GOTUJ Z MASTER CHEF'EM" zorganizowanej przez Zespół Profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika. Każda klasa miała okazję poznać Master Chef'a i pod jego bacznym okiem przygotować kanapki, sałatkę oraz koktajl. Grupy wiekowe zostały przydzielone do różnych sal gdzie zostały im przypomniane zasady zdrowego trybu życia, a także pokazane nowe sposoby na przyrządzenie sałatek.
Kucharze przygotowali prelekcję, podczas której opowiadali o zdrowym odżywianiu, oraz o swej drodze zawodowej. Po pogadance Master Chef'owie przystąpili do przyrządzania sałatek metodą sous - vide, oraz carvingu - wykonywaniu dekoracji z owoców i warzyw. Kolejny etap imprezy "GOTUJ Z MASTER CHEF'E" polegał na przygotowaniu przez klasy IV, V, VI sałatki warzywnej, bądź owocowej, koktajlu oraz kanapek. Każdy zespół wykonywał danie i napój z wcześniej przygotowanych produktów. Pod bacznym okiem kucharzy klasy poradziły sobie doskonale. Nie zabrakło pozytywnej rywalizacji, dreszczyku emocji i niecierpliwości, co Master Chef powie o daniu i napoju. Kucharze na zakończenie zasmakowali potraw przyrządzonych przez uczniów. Oceniali smak, zapach, kompozycję, dobór składników, sosów, a także czystość po i w trakcie wykonywania zadania. Uczestnicy z wielkim zapałem wzięli udział w przedsięwzięciu i deklarują chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu imprezie.

Zespół Profilaktyczny

zobacz zdjęcia

 

 

Mimo, że Wielkanoc już za nami, odwiedził nas Wielkanocny Zajączek...

11.05 (w poniedziałek) do naszej szkoły zawitał Wielkanocny Zajączek. Pomyśleć... co On tu robi, skoro Święta już dawno za nami. Otóż okazało się, że uczniowie klas 1e, 1h oraz 1i SP przy ul. Kopernika wykazali się wiedzą, sprytem oraz szybkością i 23.03 na wycieczce do Ośrodka Gwarek w Pięknej Górze wygrali w Konkursie wiedzy o Świętach Wielkanocnych bon na jednodniową Zieloną Szkołę. Zajączek z nami pokicał, poszalał, wręczył nagrodę i uciekł. Jesteśmy dumni, że spośród tylu klas, miejscowości NASI GÓRĄ!!!

Katarzyna Kozłowska
Agnieszka Pasiuk
Anna Lullis

zobacz zdjęcia

 

 

Wycieczka do Gdańska - Gdyni

Klasa IIc i IIIa odwiedziła 8 maja miasta nad Zatoką Gdańską. Najpierw uczniowie zwiedzili żaglowiec ,,Dar Pomorza", potem wybrali się w rejs Dragonem po zatoce. Z pokładu można było podziwiać inne jednostki pływające oraz nadbrzeże z zacumowanym statkami. Duże wrażenie zrobiło na uczniach Oceanarium. Bogactwo i kolorystyka świata wodnego wywoływało okrzyki zachwytu. Mniej zachwytu było już przy wystawach gdzie można było zobaczyć skutki zanieczyszczeń i odpadów w wodach. Na statku wojennym ORP ,,Błyskawica" marynarz zalecił ostrożność i trzymanie się wyznaczonego kierunku zwiedzania. Okręt budził grozę ale też podziw. W zoo przy ładnej pogodzie spacer był bardzo udany. Wiele gatunków zwierząt, ptaków. Każdemu podobało się coś innego. Na pewno nie udało się zobaczyć wszystkiego, bo trzeba było wracać do domu. Każdy w autokarze przeglądał kupione pamiątki. Zakupy udane! Wycieczka też!

zobacz zdjęcia

 

 

"Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać"

27.04.2015 uczniowie klasy 3b wystąpili dla swoich kolegów i zaproszonych gości w sztuce teatralnej pt. "Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać". Zespół młodych aktorów wykazał się niezwykłym wyrazem artystycznym i umiejętnością wczucia się w rolę granej postaci, a dzięki ciekawym strojom, kolorowej scenografii oraz oprawie dźwiękowej uczestnicy przedstawienia i widzowie na 20 minut mogli przenieść się do fantazyjnej, leśnej krainy, w której toczyła się akcja. Inscenizacja w prosty i czytelny sposób podawała gotowy przykład działań mających na celu rozwiązywanie konfliktów poprzez szczerą rozmowę oraz przestrzegała przed konsekwencjami stosowania agresywnych rozwiązań. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach zaplanowanych działań w szkolnym programie profilaktyki i wychowania.

Alicja Dziewiacień
Helena Chmielewska

zobacz zdjęcia

 

 

Master Chef

Dnia 29.04.2015 r. w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Kopernika odbył się konkurs Master Chef. W konkursie wzięło udział 24 uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Celem konkursu było promowanie zdrowych nawyków żywnościowych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez staranne i pomysłowe podanie wykonanego dania.


Szczegółowe informacje & zdjęcia

Klasa 1 - zdjęcia

Klasa 2 - zdjęcia

Klasa 3 - zdjęcia

 

 

"GEOCERTYFIKAT"

W kwietniu 2015 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie przy ulicy Kopernika 2 została wyróżniona GEOCERTYFIKATEM. Jest to tytuł przyznawany przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Elblągu i Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Nadawany jest szkołom i przedszkolom , które w swoich działaniach podejmują zagadnienia z zakresu georóżnorodności otoczenia.
Aby móc otrzymać Geocertyfikat (którym uhonorowano tylko 41 placówek w naszym województwie), należało w pracy z dziećmi podjąć szereg działań eksponujących naturalne i antropogeniczne elementy krajobrazu najbliższej okolicy. Głównym założeniem było zaangażowanie uczniów w przygotowanie i przeprowadzenie projektów, następnie zaprezentowanie ich wyników społeczności szkolnej. Prowadziły one do poznania dziedzictwa geologicznego i kulturowego lokalnych "małych ojczyzn" oraz kształtowania postaw proekologicznych.
Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego przygotowały prezentację dotyczącą paleontologii oraz pochodzenia skał występujących w najbliższej okolicy. Na holu szkoły wykonana została wystawa eksponatów, natomiast czasie zajęć uczennice dzieliły się swoją wiedzą z uczniami zaproszonych klas II - VI. Łącznie w prezentacjach trwających każdorazowo po około 20 minut uczestniczyło aż 13 klas, czyli ponad dwustu sześćdziesięciu uczniów!
Klasy 6f i 5d wyeksponowały naturalne elementy krajobrazu najbliższej okolicy i podjęły działania popularyzujące wiedzę z zakresu historii regionu. Uczniowie skupili się na opracowaniu przewodnika "Tajemnicze miejsca - śladami dawnych mieszkańców naszej okolicy". Przewodnik miał formę kilku prezentacji multimedialnych, które następnie połączono w całość i w dniach 15 - 19 grudnia 2014r. zaprezentowano uczniom klas IV - VI.
Grupa uczniów z klasy 5d przygotowała prezentację na temat wpływu ukształtowania terenu na powstanie pierwszej osady, z której później powstało miasto Sensburg czyli dzisiejsze Mrągowo oraz przedstawiła krótką informację o historii miasta. Grupa uczniów z klasy 6e przedstawiła prezentację na temat archeologii i tajemniczych miejsc Mrągowa i okolicy.
Dzieci zaangażowane w realizację projektów wybrały się również na bezpłatną wycieczkę na pola bitwy grunwaldzkiej i do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Uczniowie mogli porównać ukształtowanie innych regionów na Warmii i Mazurach, co potwierdziło, że geologia i ukształtowanie terenu miały znaczący wpływ na powstawanie pierwszych osad oraz wpływały na rozgrywające się w przeszłości wydarzenia historyczne, np. bitwa pod Grunwaldem czy pod Wopławkami.
"Naszą małą ojczyznę" dzieci mogły poznać również podczas zajęć terenowych w najbliższej okolicy przeprowadzonych podczas lekcji przyrody.
W realizację działań ( które tylko w niewielkiej części zostały przedstawione powyżej) zaangażowało się wielu nauczycieli naszej szkoły (koordynatorami były: Bożena Długozima, Magdalena Obrębska, Alina Federowicz, Mariola Masak) oraz pan Dariusz Żyłowski, kierownik Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie, który w niezwykle barwny i przystępny sposób przedstawił uczniom klas I-III historię regionu.
GEOCERTYFIKAT jest dla naszej szkoły wyróżnieniem cennym tym bardziej, że jako jedyna placówka w powiecie mrągowskim spełniliśmy wymagania niezbędne do jej otrzymania.

Mariola Masak

zobacz zdjęcia

 

 

Turniej Gry w Warcaby dla klas I-III

21 kwietnia 2015r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej (blok B) po wcześniejszych klasowych eliminacjach przystąpili do rozgrywki, która miała na celu wyłonienie mistrzów gry w warcaby. Aby tego dokonać, każdy uczeń w I etapie konkursu musiał wygrać wszystkie swoje mecze. Natomiast w finale zmierzyli się ze sobą najlepsi zawodnicy. W czasie gry należało szanować każdego przeciwnika, w skupieniu analizować kolejne ruchy i celnie przewidywać. Turniej przebiegał według zasad fair play, a najlepsi tego dnia okazali się:

KLASY I:
I MIEJSCE: Julia Michalczyk kl. Ii
II MIEJSCE: Bartosz Kozdroń kl. IH
III MIEJSCE: Nikola Czyżewska kl. IG

KLASY II:
I MIEJSCE: Mateusz Sobiech kl. IIF
II MIEJSCE: Wiktoria Burzyńska kl. IIF
III MIEJSCE: Lena Złotkowska kl. IID

KLASY III:
I MIEJSCE: Mikołaj Majewski kl. IIIG
II MIEJSCE: Paulina Łozińska kl. IIID
III MIEJSCE: Magdalena Majewska kl. IIID

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.

Anna Lullis
Emilia Walaszek

zobacz zdjęcia

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski klas 1-3

W dniu 14.04.2015r. w Szkole Podstawowej przy ul. Kopernika odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 1-3. W konkursie wzięło udział 24 uczniów. Każdy zaprezentował się z jak najlepszej strony. Uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem recytując, wspaniale interpretowali przygotowane teksty. Konkurs wzbudził wiele pozytywnych emocji, przebiegał on w miłej atmosferze również dzięki uczniom klasy 1i: Zuzi Maliniewicz oraz Mateuszowi Salnikowi, którzy poprowadzili całe spotkanie.
Szczególnym gościem tej uroczystości była Pani Hanna Szymborska wspaniała mrągowska poetka, która wraz z Panią Magdą Ludwą-Jabłońską oraz Panią Emilią Walaszek po długich obradach wyłoniły następujących laureatów:

Klasy 1

I miejsce - Olga Bierniukiewicz kl. 1g

II miejsce - Nikola Jabłońska-Michałek kl. 1e

III miejsce - Stanisław Pienkosz kl. 1f

Klasy 2

I miejsce - Antoni Łupkowski kl. 2f

II miejsce - Karol Noiński kl. 2d

III miejsce - Maja Dąbkowska kl. 2f

Klasy 3

I miejsce - Marta Majewska kl. 3f

II miejsce - Zofia Banach kl. 3g

III miejsce - Emilia Sztukowska kl. 3e

Wyróżnienie - Monika Szawkowska kl. 3e

 

Do eliminacji miejsko - gminnych konkursu zakwalifikowali się:
1. Olga Bierniukiewicz kl. 1g
2. Antoni Łupkowski kl. 2f
3. Maja Majewska kl. 3f

Organizatorzy,
Katarzyna Kozłowska
Ewa Nocoń
Andrzej Zając

zobacz zdjęcia

 

 

Konkurs Recytatorski klas 0 - 3

Dnia 13 kwietnia 2015r. roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie przy ulicy Bohaterów Warszawy 4 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 0 - 3.
Wzięło w nim udział 36 uczniów.


Szczegółowe informacje+wyniki

zobacz zdjęcia

 

 

Warsztaty Wielkanocne

W dniu 31.03.2015r. w klasach 1e oraz 1i w godzinach popołudniowych odbyły się Warsztaty Wielkanocne z udziałem rodziców oraz dzieci. W przyjemnej atmosferze wspólnie mieliśmy okazję wykonać ozdoby świąteczne: koszyczki wielkanocne, styropianowe jaja techniką découpage, zajączki i kurczaki z papieru oraz pomalować jaja. Zaangażowane w przygotowanie Warsztatów mamy upiekły wielkanocne ciasta; babki oraz mazurki. Dzieci zaśpiewały przygotowane piosenki, przy dźwiękach muzyki o tematyce wielkanocnej i wiosennej szybko i radośnie upłynął nam czas. Spotkanie integracyjne stworzyło wspaniały i niepowtarzalny wielkanocny klimat.

Wychowawczynie,
Katarzyna Kozłowska
Agnieszka Pasiuk

zobacz zdjęcia

 

 

Płazy z Mazurskiego Parku Krajobrazowego okiem klasy IH!!!

25 marca uczniowie klasy IH zostali zaproszeni na lekcję o płazach występujących w naszym regionie. Lekcję tę poprowadziła pani pracująca w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację oraz pokaz dotyczący żab, ropuch oraz traszek. Dla rozluźnienia wykonali maski żab i uczestniczyli w zabawie obrazującej zagrożenia, jakie czyhają na płazy zarówno ze strony przyrody, jak i człowieka. Z tej lekcji pierwszoklasiści wynieśli dużo nowej wiedzy dotyczącej życia i ochrony płazów.

wychowawczyni, Anna Lullis

zobacz zdjęcia

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny!!!

 

zobacz zdjęcia

 

 

Wiosenna wycieczka do Pięknej Góry!

23 marca uczniowie klasy Ie, Ih i Ii wyruszyli do Pięknej Góry w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka. Aby cel mógł zostać zrealizowany, musieli najpierw przejść wiele prób i wykazać się wiedzą, pomysłowością i sprytem. Okazało się, że zadania były bardzo przyjemne, a w wykonaniu ich pomagały nam kurczaki wielkanocne. Wszystkie konkurencje zostały wykonane należycie, zajączek wielkanocny okazał się miłym stworzeniem do przytulania. Po wszystkich atrakcjach spragnieni i głodni pierwszoklasiści bawili się przy wspólnym ognisku.

wychowawczynie,
Agnieszka Pasiuk
Anna Lullis
Katarzyna Kozłowska

zobacz zdjęcia

 

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową uczniowie klas I - III wzięli udział w konkursie ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna". Uczniowie w swojej pracy wykorzystywali różnorodne materiały: od żywych roślin po zasuszone kwiaty czy bibułkowe ozdoby. Palmy wykonywali uczniowie samodzielnie.
Do konkursu wystawiono 156 palm i palemek. Tak więc były i duże i małe, kolorowe i bardziej zielone.. Trudno było w tych pięknych pracach wybrać najpiękniejsze. Organizatorzy dokonali następującej oceny.

I MIEJSCA:
- Kamila Węglewska - Id
- Hubert Węglewski - Id
- Maria Sohn - IIb
- Piotr Bloch - IIIa

II MIEJSCA:
- Zuzanna Szczepkowska - Ib
- Krzysztof Adamiak - IIa
- Róża Merkler - IIIa
- Magdalena Hura - IIIc

III MIEJSCA:
- Lidia Reckwald - Ic
- Zuzanna Witkowska - Id
- Lidia Chmiel - IIc
- Mariusz Lewandowski - IIa
- Maja Gasperaniec - IIIa
- Paula Poterucha IIIb

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu szkolnym.

Organizatorzy konkursu: Ks. Prałat Wiesław Świdziński,

Barbara Makowska, Dorota Janicka, Halina Parakiewicz

zobacz zdjęcia

 

 

Wiosenny Turniej Sportowy

Wiosenny Turniej Sportowy - to impreza, w której udział wzięło 12 kl. I-III z ZS nr 1 w Mrągowie. Uczniowie udanie łączyli konkurencje sportowe z matematycznymi, polonistycznymi i przyrodniczymi. Całości przyświecało zapożyczone hasło: "Czy wygramy czy przegramy, my się ciągle rozwijamy".

Serdeczne podziękowania za zorganizowanie imprezy Pani Chojnowskiej Emilii, Katarzynie Pawlak, Jolancie Ślubowskiej i Panu Andrzejowi Zając.

zobacz zdjęcia

 

 

Ambasador Royal Geographical Society z wizytą w naszej szkole!

Piątek 20 marca 2015 roku był ważnym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika 2 z trzech powodów...


Przeczytaj cały artykuł

zobacz zdjęcia

Mariola Masak - nauczyciel przyrody

 

 

Little Red Riding Hood

Dnia 19 marca w Szkole Podstawowej prz ulicy Kopernika odbyło się przedstawienie angielsko - polskie pod tytułem 'Little Red Riding Hood'. Uczennice klasy 6d wraz z opiekunem p.Karoliną Stefaniak zaprezentowały klasom 3-6 nowoczesna wersję Czerwonego Kapturka. Było śmiesznie !!!

zobacz zdjęcia

 

 

VII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O PUCHAR

BURMISTRZA MIASTA MRAGOWO SUPERASY TRZECIEJ KLASY

Zwycięzcy Turnieju - reprezentanci Zespołu Szkół nr 1 -

Oliwia Suchecka, Sztukowska Emilia i Bartosz Olszewski.

zobacz zdjęcia

 

 

JESTEŚMY Z WAS DUMNI!

Zadowolone miny naszych uczennic są odzwierciedleniem ich radosnych nastrojów po opublikowaniu przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie wyników Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Przygotowania do konkursów (które odbyły się w stolicy naszego województwa) zajęły im bardzo wiele czasu. Nauka trwająca od kilku miesięcy wymagała zapału, wytrwałości i silnej woli. Przecież "sukces to drabina, po której nie sposób się wspiąć z rękami w kieszeniach".
Miło nam poinformować, że na samym szczycie wojewódzkiej drabiny "mistrzów nauki" znalazły się:

Alicja Graczyk - kl.6d
. laureatka Konkursu Matematycznego
. laureatka Konkursu Historycznego
. finalistka Konkursu Języka Polskiego

Antonina Nowotnik - kl.6e
. laureatka Konkursu Matematycznego
. laureatka Konkursu Przyrodniczego
(uzyskała najwyższy wynik w województwie)
Zuzanna Borcz - kl.6f
. laureatka Konkursu Przyrodniczego
Martyna Stępień - kl.6f
. laureatka Konkursu Przyrodniczego
Anna Sztukowska - kl.6e
. laureatka Konkursu Przyrodniczego
Julia Nowotnik - kl.5d
. laureatka Konkursu Przyrodniczego
Rozalia Chełstowska - kl.6d
. laureatka Konkursu Historycznego

Gratulujemy naszym wspaniałym laureatkom i zachęcamy młodszych uczniów do podejmowania trudu zdobywania wiedzy, gdyż jak pisał Arystoteles "Korzenie nauki są gorzkie, ale jej owoce słodkie".

Mariola Masak

 

 

"Kopciuszek"

We wtorek dnia 3 marca 2015r. w sali "Orbita" w budynku CKiT, dzieci z klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Pani Beaty Werema-Kolec przedstawiły inscenizację pt. "Kopciuszek" wg Charles'a Perraulta. Miłymi widzami przedstawienia były dzieci z przedszkoli: "Kubuś" i "Stokrotka". Uczniowie z dużym zaangażowaniem zaprezentowali bajkę przedszkolakom. Wszystkim dzieciom przedstawienie dostarczyło wiele radości.

Beata Werema-Kolec

przeczytaj wiersze

 

 

 

cd informacji na stronie nr 3

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Spis treści:

Witamy w ZS nr 1

 

 

Foto Foto Foto

 

Kalendarium

kalendarze na bloga