AKTUALNOŚCI


HISTORIA


KONTAKT


DEKLARACJA PROGRAMOWA


Muzeum Warszawskiej Pragi – marzenia i rzeczywistość.


Czy początek końca degradacji prawobrzeżnej Warszawy?

 

W stolicy po lewej stronie Wisły są urzędy państwowe, ministerstwa, parlament i 58 placówek muzealnych. Po prawej stronie Wisły nie ma urzędów centralnych, a także ani jednego muzeum. W wyniku starań społeczników, w tym Stowarzyszenia „ZOK” i licznych  organizacji obywatelskich założonych przez mieszkańców Pragi, idea stworzenia muzeum tej dzielnicy zaczęła się ziszczać.

Pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, przedstawią historię zespołu kamieniczek przy ul. Targowej 50/52, najstarszych murowanych domów przy tej ulicy, które będą siedzibą nowej placówki. Zaprezentują też koncepcję działania muzeum. Architekci przedstawią projekt renowacji kamieniczek i rozbudowy kompleksu o nowy pawilon wystawienniczy.

Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję usłyszeć od przedstawicieli władz miasta i dzielnicy Praga Północ, czy rewitalizacja warszawskiej Pragi skończy się na remoncie kamienic przeznaczonych na muzeum, czy też zapoczątkuje proces, który doprowadzi do stopniowej likwidacji wieloletnich zaniedbań, powstałych na prawym brzegu Wisły w administracyjnych granicach Warszawy.

 

Debatę poprowadzili

Eugeniusz Cezary Król i Tomasz Markiewicz.

 

 

Partnerzy wydarzenia:

Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”

Collegium Civitas